CIEKAWOSTKI

Pierwsze próby hodowli grzyba Ganoderma lucidum miały miejsce w Japonii już w 1937 roku przez T.Henmi a masowa produkcja ruszyła w 1971 roku i zainicjował ją Y.Naoi. W 1995 roku produkowano tam około 500 ton suszonego grzyba rocznie.

Pierwsze badania nad wykorzystaniem grzyba Ganoderma lucidum w walce z nowotworami miały miejsce w Japonii. W 1968 roku Ikekawa prowadził testy na 180 myszach, którym przeszczepił mięsaka.

Do dzisiaj grzyb jest bardzo popularny w tym kraju a według książki „Reishi- nadzieja współczesnej medycyny”, rząd Japonii oficjalnie uznał grzyba za element wspierający terapię nowotworową.

W 1997 roku w Japonii odbyło się pierwsze międzynarodowe sympozjum poświęcone temu grzybowi, na którym określono grzyba jako najbardziej godnego uwagi na całym świecie.

Inna konferencja miała miejsce w 1993 w Hong Kongu (The First International Conference on Mushroom Biology and Mushroom Products – Pierwsza Międzynarodowa Konferencja o Biologii Grzybów i Produktach z Grzybów), na którym dr Vladimir Kupin z Cancer Research Center w Moskwie, opowiadał o normalizacji poziomu limfocytów T u astronautów, którym podawano grzyba Reishi (Ganoderma lucidum).

W tym samym 1993 roku powstał Międzynarodowy Instytut Badań nad Ganoderma lucidum (The Ganoderma International Research Institute), założony przez Raymond Y.Chang (USA).

W 1994 roku, na Piątym Międzynarodowym Kongresie Mykologicznym (The Fifth International Mycological Congress) w Vacouver, naukowcy z College of Pharmacy of Seul National University opowiadali o badaniach nad wykorzystaniem owocnika grzyba Ganoderma lucidum w hamowaniu namnażania wirusa HIV.

Unia Europejska stwierdziła, że Ganoderma lucidum ma właściwości „Chroniące skórę” – decyzja z dnia 9.02.2006 roku, 2005/257/WE.